Neobyčejné rostliny

Otrušík zlatý
Pravděpodobnost nálezu: vysoká, 1d4 rostlin, z jedné rostliny 1d4 květy
Výskyt: palouky a pastviny, Bělokoré lesy, Pohraniční lesy, Zpívající háj
Cena: nízká
Vzhled: malá květinka se žlutými květy během dne obrácenými ke slunci, v noci k měsíci (ze kterého dle legend sbírá svou sílu)

Otrušík účinkuje proti běžným nemocem a nesmrtícím jedům, snižuje délku jejich trvání a negativní účinky o 50%, pokud je ve formě masti a o 10% v syrovém (rozmělněném) stavu. Opakované použití na stejnou nemoc/zranění neposiluje účinek.
Mast je možné vyrobit rozvařením 10 květů v jednom šálku vody. Vývar pak musí ztuhnout na chladném místě bez přístupu slunečního světla, čímž zhoustne a získá krémovou konzistenci. Při správném zacházení vydrží v použitelném stavu týden a je možné ho použít celkem 5x.

Mandragóra
Pravděpodobnost nálezu: velice nízká, z jedné rostliny jeden kořen
Výskyt: pod nejstaršími stromy v Pohraničním lese
Cena: vysoká
Vzhled: ze země vyrůstají listy podobné mrkvi, kořen je hnědý ve tvaru ošklivého človíčka

Každý kořen mandragory je v syrovém stavu schopen konzumentovi plně obnovit magickou energii. Drobně nakrájený, povařený v hrnku vody dává odvaru typicky modrou barvu, avšak velmi zvláštní konzistenci. Při pokusu odvar rozdělit na více částí, se vždy vrátí do jednoho celku (nehledě na to, že jste lahvičky zazátkovali a každou nese někdo jiný. Po pár hodinách bude modrá kapalina jednomu z vás vesele šplouchat v batohu). Takový odvar dokáže vyléčit jakoukoli nemoc či nesmrtící jed a tomu kdo ho užije obnoví vyčerpanou magickou energii na polovinu její hodnoty.

Mandragóra slepná
Pravděpodobnost nálezu: nízká, z jedné rostliny jeden kořen
Výskyt: v Pohraničním lese
Cena: nízká
Vzhled: ze země vyrůstají listy podobné seschlým listům mrkve, kořen je šedý s hnědými flíčky, ve tvaru ošklivého človíčka

Po konzumaci slepné mandragóry v syrovém stavu postava na šest kol ztrácí zrak. Ten se jí pak postupně vrací po tři kola, přičemž neexistuje známý protilék. Drobně nakrájený, povařený kořen dává odvaru zelenomodrou barvu a po dvě kola propůjčuje postavě schopnost vidět ve tmě (20 metrů). V případě, že se postava pod vlivem odvaru ocitne na světle před tím, než účinek vyprchá (včetně louče nebo kouzla), na šest kol oslepne a zrak se postupně navrací tři kola.

Třaslavka písečná
Pravděpodobnost nálezu: střední, 1d3 rostlin na nález
Výskyt: na hranici mořského přílivu
Cena: nízká
Vzhled: malá pět až deset centimetrů vysoká rostlina, připomínající sedmikrásky. Sbírá se celá (i s kořeny), neboť je prakticky nemožné jednotlivé části odtrhnout či odříznout, celá rostlina je stejně odolná jako kmen stromu. Čím je květ červenější, tím je rostlina starší a účinky silnější.

Po požití 1 syrové rostliny (chutná velmi hořce a kupodivu je nutné ji rozcucat), pociťuje člověk velmi silnou opilost (ztráta koordinace, nevolnost) po dvě kola. Zároveň však po stejnou dobu získává až nadpozemské štěstí, odhaluje ale nespouští pasti a nachází ukryté poklady. Díky zvláštní struktuře rostliny ji je možné zpracovat pouze spálením na prach, který si zachovává původní účinky v poloviční míře.

Černý lotos
Pravděpodobnost nálezu: nízká, 1k4 + 2 plodů na rostlinu
Výskyt: Mokřiny, okolí Jezer dvojčat
Cena: vysoká
Vzhled: jak již název napovídá jedná se o rostlinu podobnou našemu leknínu. Má černé plody v podobě kuliček velkých v průměru téměř 5 centimetrů a jeho barva je, včetně listů a květů temně fialová až černá. Je uchycen kořeny na dně jezer, rybníků, řek, potoků, ale i v bažinách a močálech.

Odvar připravený z plodů Černého lotosu (3 plody, litr vody, vaří se, dokud voda nezčerná) dokáže odložit působení nemoci či jedu o jeden den (včetně smrtících). Pokud nemá postava dostatečně vysokou odolnost nedokáže lektvar vypít kvůli zápachu.

Mnohokvět hřejivý
Pravděpodobnost nálezu: průměrná, 2k4 + 3 bobulí na keř
Výskyt: pohoří
Cena: přiměřená, v zimních měsících stoupá
Vzhled: vytrvalý, 30 až 55 centimerů vysoký keř s krátkými větvemi hustě porostlými trny. Pokud do něj nepozorný dobrodruh vstoupí může mít pocit, že i ty trny mají trny. Tmavé, našedlé květy nevábně voní, malé bílé bobulky, které se vytvoří po jejich odpadnutí jsou naopak velmi lákavé a vůní připomínají zralé ovoce.

Konzumace syrových plodů zasytí a v chladném počasí i zahřeje. Pokud jsou pomačkány a uvařeny ve vodě jejich vůně ještě zesílí, není však nepříjemná a tekutina získá podobnou hustotu jako řídká krupičná kaše. Opět velmi dobře zasytí, odvar ze tří bobulí nahradí jednomu člověku jedno jídlo denně, negativním účinkem jsou však výrazné afrodiziakální účinky. Po dobu pěti kol bude postava která pokrm snědla velmi silně přitahována ke všem ve svém okolí.

Napsat komentář